Wycieczka do Szczecina z ogólnopolskiego Programu „Poznaj Polskę”

Wycieczka do Szczecina z ogólnopolskiego Programu „Poznaj Polskę”

15 grudnia 2022r. odbyła się wycieczka do Szczecina, zorganizowana w ramach z ogólnopolskiego Programu „Poznaj Polskę”. W wycieczce udzial wzięły uczennice i uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia naszego Zespołu Szkół.

W Muzeum Historii Medycyny w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym Pani dr hab. n. med. Aleksandra Kładna – kierownik Zakładu Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej – w ramach spotkania z uczniami opowiedziała o historii zbiorów medycznych pochodzących od darczyńców.

Po prelekcji uczniowie obejrzeli eksponaty; wystawa muzealna zawiera już nie używaną aparaturę służącą leczeniu gruźlicy, eksponaty dokumentujące historię hematologii, okulistyki, chirurgii, medycyny wojskowej, stomatologii oraz diagnostyki laboratoryjnej.

Muzeum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie uczniowie zwiedzili w dwóch grupach. Panie przewodniczki poprowadziły lekcje muzealne z wykorzystaniem eksponatów muzealnych oraz najnowszych środków przekazu i technik multimedialnych, podczas których przedstawiły nam dzieje społeczeństwa Szczecina i Pomorza w latach 1939-1989. Wizyta w tym muzeum to poznanie historii Polski powojennej, to pamięć o wydarzeniach, które przez pół wieku kształtowały tożsamość ludzi żyjących na Pomorzu Zachodnim, a także wpłynęły na to, że Polska po 1989 r. stała się w pełni suwerennym krajem. Przewodniczki wskazywały młodzieży, że po wojnie dokonała się tutaj całkowita wymiana ludności, gdzie – mimo braku więzi społecznych i ciągłości tradycji – doszło do zrywów wolnościowych, które trwale zmieniły historię Polski i świata.

W Muzeum Techniki i Komunikacji uczniowie mieli okazję obejrzeć wiele aut i jednośladów, którymi podróżowały poprzednie pokolenia Polaków. W muzeum znajdują się: Syrena, motocykl wfm (wuja Franka motor), Fiat 126p, autobus jelcz (ogórek), tramwaj GT6 (Helmut) i wiele, wiele innych znanych z poprzedniej epoki pojazdów.

Jednym z opiekunów wycieczki był nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych mechanicznych i samochodowych – Pan Adam Jamrożek, który opisywał uczniom, ze szczegółami, budowę starych samochodów. Pobyt w muzeum stanowił wielką atrakcję dla uczuciowy naszej szkoły. Wycieczkę w Szczecinie zakończyła się 2,5 godzinnym  pobytem do Galerii Galaxy.

Skip to content